Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BTN7960BAUMA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BTN7960BAUMA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BTN7960BAUMA1
| Part No | BTN7960BAUMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IC MOTOR DRIVER ON/OFF TO263-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | General Purpose |
|---|---|
| Package / Case: | TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | PG-TO263-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Motor Driver Power MOSFET On/Off PG-TO263-7 |
| Voltage - Supply: | 8 V ~ 18 V |
| Voltage - Load: | 8 V ~ 18 V |
| Interface: | On/Off |
| Step Resolution: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Motor Type - Stepper: | - |
| Motor Type - AC, DC: | Brushed DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Function: | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Series: | NovalithIC™ |
| Base Part Number: | BTN7960 |
| Other Names: | BTN7960B BTN7960B-ND BTN7960BAUMA1TR BTN7960BTR BTN7960BTR-ND BTN7960BXT Q3933042 SP000299768 |
| Current - Output: | 47A |
| Technology: | Power MOSFET |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Output Configuration: | Half Bridge |
Introduce
We can supply BTN7960BAUMA1 , send us a request quote to request BTN7960BAUMA1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BTN7960BAUMA1.The price and lead time for BTN7960BAUMA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BTN7960BAUMA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





