Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BH2430T-C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BH2430T-C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BH2430T-C
| Part No | BH2430T-C |
|---|---|
| Manufacturer | MPD (Memory Protection Devices) |
| Description | HOLDER BATTERY FOR 24.5MM CELL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | PCB, Through Hole |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Battery Series: | 2430 |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Style: | Holder (Open) |
| Series: | - |
| Number of Cells: | 1 |
| Battery Cell Size: | Coin, 24.5mm |
| Other Names: | BH2430TC |
| Battery Type, Function: | Coin Cell, Holder |
| Height Above Board: | 0.267" (6.78mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 140°C |
Introduce
We can supply BH2430T-C , send us a request quote to request BH2430T-C pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BH2430T-C.The price and lead time for BH2430T-C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BH2430T-C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






