Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFL1-AW2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BFL1-AW2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BFL1-AW2
| Part No | BFL1-AW2 |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Operating Position: | 15° |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Spring, Rod |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Overtravel: | - |
| Pretravel: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | BF |
| Release Force: | - |
| Operating Force: | 198gf |
| Other Names: | 480-3890 BFL1-AW2-ND BFL1AW2 |
| Differential Travel: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Features: | Actuator Mounted Left Side |
| Operating Temperature: | -32°C ~ 71°C |
| Current Rating: | 5A (AC) |
| Circuit: | SPDT |
Introduce
We can supply BFL1-AW2 , send us a request quote to request BFL1-AW2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BFL1-AW2.The price and lead time for BFL1-AW2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BFL1-AW2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






