Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BD6111FV-E2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BD6111FV-E2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BD6111FV-E2
| Part No | BD6111FV-E2 |
|---|---|
| Manufacturer | LAPIS Semiconductor |
| Description | IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8SOPB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Frequency - Switching: | 120kHz |
|---|---|
| Synchronous Rectifier: | No |
| Package / Case: | 8-LSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Voltage - Input (Min): | 2.5V |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 8-SSOPB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Charge Pump Switching Regulator IC Negative 1 Output 20mA 8-LSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | - |
| Topology: | Charge Pump |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Function: | Step-Down |
| Series: | - |
| Base Part Number: | BD6111 |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Current - Output: | 20mA |
| Number of Outputs: | 1 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C (TA) |
| Output Type: | - |
| Output Configuration: | Negative |
Introduce
We can supply BD6111FV-E2 , send us a request quote to request BD6111FV-E2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BD6111FV-E2.The price and lead time for BD6111FV-E2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BD6111FV-E2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





