Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BD239CTU with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BD239CTU with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BD239CTU
| Part No | BD239CTU |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | TRANS NPN 100V 2A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 15 @ 1A, 4V |
|---|---|
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220 |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 2A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 100V 2A 30W Through Hole TO-220 |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 100V |
| Power - Max: | 30W |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Frequency - Transition: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 700mV @ 200mA, 1A |
| Series: | - |
| Base Part Number: | BD239 |
| Transistor Type: | NPN |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 300µA |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply BD239CTU , send us a request quote to request BD239CTU pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BD239CTU.The price and lead time for BD239CTU depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BD239CTU.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






