Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BC2DA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BC2DA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BC2DA
| Part No | BC2DA |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Description | XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Secondary (Full Load): | 10V |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Secondary Winding(s): | Single |
| Primary Winding(s): | Single |
| Current - Output (Max): | 1.2A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Power - Max: | 12 VA |
| Voltage - Isolation: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Weight: | 1.1 lbs (499g) |
| Height - Seated (Max): | 50.29mm |
| Center Tap: | No |
| Voltage - Primary: | 120V |
| Termination Style: | Wire Leads, Quick Connect |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 59.18mm L x 56.39mm W |
| Series: | BC |
| Type: | Laminated Core |
| Other Names: | BC2DA-ND HM5199 |
Introduce
We can supply BC2DA , send us a request quote to request BC2DA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BC2DA.The price and lead time for BC2DA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BC2DA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





