Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BAW74 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BAW74 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BAW74
| Part No | BAW74 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE ARRAY GP 50V 200MA SOT23-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SOT-23-3 (TO-236) |
| Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 50V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 100mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 50V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 42 Weeks |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Anode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 150°C (Max) |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 200mA |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 50V |
| Base Part Number: | BAW74 |
| Other Names: | BAW74-ND BAW74TR |
| Reverse Recovery Time (trr): | 4ns |
Introduce
We can supply BAW74 , send us a request quote to request BAW74 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BAW74.The price and lead time for BAW74 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BAW74.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






