Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BAW62 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BAW62 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BAW62
| Part No | BAW62 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP 75V 300MA DO35 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-204AH, DO-35, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | DO-35 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 75V 300mA Through Hole DO-35 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 100mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 75V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | 2pF @ 0V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 75V |
| Base Part Number: | BAW62 |
| Current - Average Rectified (Io): | 300mA |
| Reverse Recovery Time (trr): | 4ns |
Introduce
We can supply BAW62 , send us a request quote to request BAW62 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BAW62.The price and lead time for BAW62 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BAW62.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






