Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BAV3004W-7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BAV3004W-7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BAV3004W-7
| Part No | BAV3004W-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | DIODE GEN PURP 300V 225MA SOD123 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SOD-123 |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SOD-123 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 300V 225mA (DC) Surface Mount SOD-123 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.25V @ 200mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100nA @ 240V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 5pF @ 0V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 300V |
| Base Part Number: | BAV3004W |
| Other Names: | BAV3004WDITR |
| Current - Average Rectified (Io): | 225mA (DC) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 50ns |
Introduce
We can supply BAV3004W-7 , send us a request quote to request BAV3004W-7 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BAV3004W-7.The price and lead time for BAV3004W-7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BAV3004W-7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





