Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BAT1000TA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BAT1000TA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BAT1000TA
| Part No | BAT1000TA |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOT23-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Breakdown: | SOT-23-3 |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | Schottky |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 500mV @ 1A |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | BAT1000TA |
| Diode Configuration: | 100µA @ 30V |
| Resistance @ If, F: | 175pF @ 0V, 1MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 12ns |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 40V |
| Capacitance @ Vr, F: | -40°C ~ 125°C |
| Series: | - |
| Other Names: | BAT1000TR |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOT23-3 |
| Polarization: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Reverse Recovery Time (trr): | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Expanded Description: | Diode Schottky 40V 1A Surface Mount SOT-23-3 |
Introduce
We can supply BAT1000TA , send us a request quote to request BAT1000TA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BAT1000TA.The price and lead time for BAT1000TA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BAT1000TA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







