Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BAF1-2RQ9-RH with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BAF1-2RQ9-RH with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BAF1-2RQ9-RH
| Part No | BAF1-2RQ9-RH |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Pretravel: | 0.094" (2.4mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 1134gf |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Actuator Mounted Right Side |
| Operating Temperature: | -32°C ~ 71°C |
| Current Rating: | 20A (AC), 500mA (DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 2.547" (64.7mm) |
| Actuator Type: | Roller Plunger |
| Overtravel: | 0.156" (3.96mm) |
| Series: | BAF1 |
| Release Force: | 340gf |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | 480-4522 BAF1-2RQ9-RH-ND BAF12RQ9RH |
| Differential Travel: | 0.010" (0.25mm) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply BAF1-2RQ9-RH , send us a request quote to request BAF1-2RQ9-RH pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BAF1-2RQ9-RH.The price and lead time for BAF1-2RQ9-RH depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BAF1-2RQ9-RH.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






