Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B5J120E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy B5J120E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
B5J120E
| Part No | B5J120E |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 120 OHM 5.25W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 120 Ohms ±5% 5.25W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±260ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.250" Dia x 0.625" L (6.35mm x 15.88mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | Brown Devil® 200 |
| Power (Watts): | 5.25W |
| Other Names: | OHB5J120E OHB5J120E-ND |
| Resistance: | 120 Ohms |
| Features: | Flame Retardant Coating, Safety |
| Operating Temperature: | - |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply B5J120E , send us a request quote to request B5J120E pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number B5J120E.The price and lead time for B5J120E depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part B5J120E.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





