Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B40-8000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy B40-8000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
B40-8000
| Part No | B40-8000 |
|---|---|
| Manufacturer | Twin Industries |
| Description | BOX ABS BLU/GRAY 7.7"L X 4.3"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Height: | 2.900" (73.66mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box Plastic, ABS Blue, Gray Split Sides and End Panel(s) 7.700" L x 4.300" W (195.58mm x 109.22mm) X 2.900" (73.66mm) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Weight: | - |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 7.700" L x 4.300" W (195.58mm x 109.22mm) |
| Color: | Blue, Gray |
| Series: | B40 |
| Thickness: | 0.062" (1.57mm) |
| Other Names: | 438-1100 B408000 |
| Material: | Plastic, ABS |
| Design: | Split Sides and End Panel(s) |
| Features: | Prototype Board |
| Area (L x W): | 33.1 in² (214 cm²) |
Introduce
We can supply B40-8000 , send us a request quote to request B40-8000 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number B40-8000.The price and lead time for B40-8000 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part B40-8000.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






