Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B0520WS-7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy B0520WS-7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
B0520WS-7
| Part No | B0520WS-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD323 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Breakdown: | SOD-323 |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | Schottky |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 500mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 430mV @ 500mA |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | B0520WS-7 |
| Diode Configuration: | 250µA @ 20V |
| Resistance @ If, F: | 58pF @ 0V, 1MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 20V |
| Capacitance @ Vr, F: | -55°C ~ 125°C |
| Series: | - |
| Other Names: | B0520WS B0520WSDITR |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD323 |
| Polarization: | SC-76, SOD-323 |
| Reverse Recovery Time (trr): | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Expanded Description: | Diode Schottky 20V 500mA Surface Mount SOD-323 |
Introduce
We can supply B0520WS-7 , send us a request quote to request B0520WS-7 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number B0520WS-7.The price and lead time for B0520WS-7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part B0520WS-7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





