Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AYZ0202AGRL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AYZ0202AGRL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AYZ0202AGRL
| Part No | AYZ0202AGRL |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH SLIDE DPDT 100MA 12V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 10,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Gull Wing |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | - |
| Actuator Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 60°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 100mA (DC) |
| Circuit: | DPDT |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Detailed Description: | Slide Switch DPDT Surface Mount |
| Actuator Type: | Standard |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | 1.00mm |
| Series: | AYZ |
| Voltage Rating - DC: | 12V |
| Other Names: | *AYZ0202AGRL 401-1000-1 |
| Switch Travel: | - |
| Contact Finish: | Silver |
Introduce
We can supply AYZ0202AGRL , send us a request quote to request AYZ0202AGRL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AYZ0202AGRL.The price and lead time for AYZ0202AGRL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AYZ0202AGRL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





