Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AVL38059 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AVL38059 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AVL38059
| Part No | AVL38059 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 10,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Electrical Life: | 50,000 Cycles |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Pretravel: | 0.024" (0.6mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 150gf |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 5A (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 0.330" (8.4mm) |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Overtravel: | 0.015" (0.4mm) |
| Series: | AVL3 |
| Release Force: | 20gf |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Differential Travel: | 0.004" (0.1mm) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply AVL38059 , send us a request quote to request AVL38059 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AVL38059.The price and lead time for AVL38059 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AVL38059.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






