Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AV3402619-A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AV3402619-A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AV3402619-A
| Part No | AV3402619-A |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 500,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Electrical Life: | 200,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Pretravel: | 0.024" (0.6mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 50gf |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 100mA (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 0.330" (8.4mm) |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Overtravel: | 0.015" (0.4mm) |
| Series: | AV3 |
| Release Force: | 7.546gf |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Other Names: | 255-6121 AV3402619-A-ND |
| Differential Travel: | 0.004" (0.1mm) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply AV3402619-A , send us a request quote to request AV3402619-A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AV3402619-A.The price and lead time for AV3402619-A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AV3402619-A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





