Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AV16653F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AV16653F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AV16653F
| Part No | AV16653F |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 10A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 1,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Pretravel: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 500gf |
| Ingress Protection: | IP40 |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 10A (AC) |
| Circuit: | SPST-NO |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 0.500" (12.7mm) |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Overtravel: | 0.083" (2.1mm) |
| Series: | AV1 |
| Release Force: | - |
| Other Names: | 255-4186 |
| Differential Travel: | - |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply AV16653F , send us a request quote to request AV16653F pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AV16653F.The price and lead time for AV16653F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AV16653F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






