Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AV031003C200 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AV031003C200 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AV031003C200
| Part No | AV031003C200 |
|---|---|
| Manufacturer | APEM Inc. |
| Description | SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Mounting Type: | Panel Mount, Front |
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 1,000,000 Cycles |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch SPST-NO Vandal Resistant Panel Mount, Front |
| Actuator Type: | Round, Button, Flush |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 22.20mm Dia |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | AV |
| Voltage Rating - DC: | 48V |
| Type: | Vandal Resistant |
| Ingress Protection: | IP54 - Dust Protected, Water Resistant |
| Color - Actuator/Cap: | Silver |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 70°C |
| Current Rating: | 2A (DC) |
| Circuit: | SPST-NO |
Introduce
We can supply AV031003C200 , send us a request quote to request AV031003C200 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AV031003C200.The price and lead time for AV031003C200 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AV031003C200.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





