Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ASW320 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ASW320 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ASW320
| Part No | ASW320 |
|---|---|
| Manufacturer | IDEC |
| Description | 22MM SELECTOR SWITCH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Depth Behind Flange: | 48.50mm |
| Mechanical Life: | 500,000 Cycles |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Illumination: | Non-Illuminated |
| Switch Function: | On-Off-Off, Off-Off-On |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 22.30mm Dia |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Ingress Protection: | IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 50°C |
| Current Rating: | 10A (AC), 8A (DC) |
| Circuit: | DPST-NO |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Detailed Description: | Selector Switch 3 Position DPST-NO 10A (AC), 8A (DC) 110V Panel Mount |
| Series: | TW |
| Voltage Rating - DC: | 24V |
| Type: | Standard |
| Other Names: | 1885-1071 |
| Voltage Rating - AC: | 110V |
| Number of Positions: | 3 |
| Approvals: | CCC, CE, CSA, TUV, UL |
Introduce
We can supply ASW320 , send us a request quote to request ASW320 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ASW320.The price and lead time for ASW320 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ASW320.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





