Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APTS003A0X-SRDZ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy APTS003A0X-SRDZ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
APTS003A0X-SRDZ
| Part No | APTS003A0X-SRDZ |
|---|---|
| Manufacturer | GE Critical Power |
| Description | CONVERTER DC/DC 5.5V 3A OUT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
|---|---|
| Line Regulation: | 92.6% |
| Voltage - Working: | 16W |
| Voltage - Dropout (Typical): | 4.5V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Ripple Current - Low Frequency: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - Output 2: | 0.6 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output 4: | - |
| Description: | CONVERTER DC/DC 5.5V 3A OUT |
| Polarization: | 10-SMD Module |
| Features: | Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Current - Breakover: | - |
| Output Configuration: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Manufacturer Part Number: | APTS003A0X-SRDZ |
| Size / Dimension: | 0.48" L x 0.48" W x 0.25" H (12.2mm x 12.2mm x 6.3mm) |
| Series: | PicoTLynx™ |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Other Names: | 555-1198-2 APTS003A0XSRDZ CC109150686 |
| Voltage - Input (Max): | 14V |
| Feature Pins: | 3A |
| Expanded Description: | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.6 ~ 5.5 V 3A 4.5V - 14V Input |
Introduce
We can supply APTS003A0X-SRDZ , send us a request quote to request APTS003A0X-SRDZ pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number APTS003A0X-SRDZ.The price and lead time for APTS003A0X-SRDZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part APTS003A0X-SRDZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






