Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APBVDA3020CGKSYKC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy APBVDA3020CGKSYKC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
APBVDA3020CGKSYKC
| Part No | APBVDA3020CGKSYKC |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | LED GRN/YELLOW CLEAR SMD R/A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Supplier Device Package: | SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 2.00mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA Green, 20mA Yellow |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V Green, 2V Yellow |
| Viewing Angle: | 15° |
| Package / Case: | 3-SMD, No Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | Clear |
| Configuration: | Common Anode |
| Millicandela Rating: | 150mcd Green, 750mcd Yellow |
| Wavelength - Dominant: | 570nm Green, 590nm Yellow |
| Detailed Description: | Green, Yellow 570nm Green, 590nm Yellow LED Indication - Discrete 2.1V Green, 2V Yellow 3-SMD, No Lead |
| Size / Dimension: | 3.00mm L x 2.80mm W |
| Color: | Green, Yellow |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 1.90mm |
| Other Names: | 754-1430-2 |
| Wavelength - Peak: | 574nm Green, 590nm Yellow |
Introduce
We can supply APBVDA3020CGKSYKC , send us a request quote to request APBVDA3020CGKSYKC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number APBVDA3020CGKSYKC.The price and lead time for APBVDA3020CGKSYKC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part APBVDA3020CGKSYKC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





