Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AK6508DU with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AK6508DU with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AK6508DU
| Part No | AK6508DU |
|---|---|
| Manufacturer | Asahi Kasei Microdevices / AKM Semiconductor |
| Description | IC EEPROM 16K SPI 10MHZ 8USON |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | - |
|---|---|
| Mounting Type: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | - |
| Memory Type: | Non-Volatile |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | EEPROM Memory IC 16Kb (2K x 8) SPI 10MHz |
| Voltage - Supply: | 1.6 V ~ 4.5 V |
| Clock Frequency: | 10MHz |
| Memory Size: | 16Kb (2K x 8) |
| Memory Interface: | SPI |
| Write Cycle Time - Word, Page: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Memory Format: | EEPROM |
| Technology: | EEPROM |
| Operating Temperature: | - |
Introduce
We can supply AK6508DU , send us a request quote to request AK6508DU pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AK6508DU.The price and lead time for AK6508DU depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AK6508DU.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





