Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AHS080-2018-2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AHS080-2018-2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AHS080-2018-2
| Part No | AHS080-2018-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 16V 800MA 2SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Time to Trip: | 9s |
| Height - Seated (Max): | - |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 800mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 130 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Thickness (Max): | 0.060" (1.52mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 800mA Ih Surface Mount 2-SMD |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Current - Trip (It): | 2A |
| Current - Max: | 70A |
| Size / Dimension: | 0.200" L x 0.180" W (5.08mm x 4.58mm) |
| Series: | PolySwitch®, AHS |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 550 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Other Names: | AHS080-2018-2CT AHS080-2018CT AHS080-2018CT-ND |
| Voltage - Max: | 16V |
| Approvals: | - |
Introduce
We can supply AHS080-2018-2 , send us a request quote to request AHS080-2018-2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AHS080-2018-2.The price and lead time for AHS080-2018-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AHS080-2018-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





