Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AHR5401619 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AHR5401619 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AHR5401619
| Part No | AHR5401619 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 250V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 1,000,000 Cycles |
| Operating Position: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Side Rotary, Wire |
| Switch Function: | On-Mom |
| Electrical Life: | 50,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Overtravel: | 13° |
| Pretravel: | 25° |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | AHR5 |
| Release Force: | 0.013gfm |
| Operating Force: | 0.102gfm |
| Differential Travel: | 15° |
| Ingress Protection: | - |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 65°C |
| Current Rating: | 1A (AC) |
| Circuit: | SPDT |
Introduce
We can supply AHR5401619 , send us a request quote to request AHR5401619 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AHR5401619.The price and lead time for AHR5401619 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AHR5401619.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





