Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AH76543609-A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AH76543609-A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AH76543609-A
| Part No | AH76543609-A |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5A 250V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 10,000,000 Cycles |
| Operating Position: | 0.730" (18.5mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Lever, Simulated Roller |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Overtravel: | 0.047" (1.2mm) |
| Pretravel: | 0.125" (3.2mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | AH7 |
| Release Force: | 5.099gf |
| Operating Force: | 30gf |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Differential Travel: | 0.047" (1.2mm) |
| Ingress Protection: | - |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 80°C |
| Current Rating: | 5A (AC), 500mA (DC) |
| Circuit: | SPST-NO |
Introduce
We can supply AH76543609-A , send us a request quote to request AH76543609-A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AH76543609-A.The price and lead time for AH76543609-A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AH76543609-A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for AH76543609-A
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
AH76503569-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76503609-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76504569-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 10A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76504609-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 10A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76505559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH765059-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76506559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH765069-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76507559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH765079-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76513569-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76513609-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76514569-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 10A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76514609-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 10A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76515559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH765159-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76516559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH765169-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76517559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH765179-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76523569-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76523609-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76524569-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 10A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76524609-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 10A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH765259-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76526559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH765269-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76527559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH765279-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76533569-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76533609-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76534569-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 10A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76534609-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 10A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76535559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH765359-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76536559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH765369-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76537559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH765379-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76543569-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76543609-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76544569-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 10A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76544609-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 10A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76545559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH765459-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76546559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH765469-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76547559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH765479-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH76553569-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5A 250V | RFQ >> |





