Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AH1812-FA-7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AH1812-FA-7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AH1812-FA-7
| Part No | AH1812-FA-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | MAGNETIC SWITCH OMNIPOLAR 4DFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 4-XDFN Exposed Pad |
|---|---|
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | 4-DFN-EP (1.2x1.6) |
| Current - Output (Max): | 2mA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Digital Switch Omnipolar Switch Open Drain Hall Effect 4-DFN-EP (1.2x1.6) |
| Voltage - Supply: | 1.6 V ~ 3.6 V |
| Test Condition: | 25°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Current - Supply (Max): | 2.3mA (Typ) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Function: | Omnipolar Switch |
| Series: | - |
| Sensing Range: | ±4mT Trip, ±3.5mT Release |
| Other Names: | AH1812-FA-7CT AH1812-FA-7CT-ND AH1812-FA-7DICT |
| Polarization: | Either |
| Technology: | Hall Effect |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Output Type: | Open Drain |
Introduce
We can supply AH1812-FA-7 , send us a request quote to request AH1812-FA-7 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AH1812-FA-7.The price and lead time for AH1812-FA-7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AH1812-FA-7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





