Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AGRF1400-2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AGRF1400-2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AGRF1400-2
| Part No | AGRF1400-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 16V 14A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Radial, Disc |
|---|---|
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 14A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Time to Trip: | 9s |
| Height - Seated (Max): | 1.130" (28.70mm) |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Current - Trip (It): | 27.3A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 14A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.400" (10.15mm) |
| Current - Max: | 100A |
| Size / Dimension: | 0.925" L x 0.138" W (23.50mm x 3.50mm) |
| Series: | PolySwitch®, AGRF |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 6.4 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Other Names: | AGRF1400-2CT AGRF1400CT AGRF1400CT-ND |
| Voltage - Max: | 16V |
| Approvals: | - |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 2.2 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply AGRF1400-2 , send us a request quote to request AGRF1400-2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AGRF1400-2.The price and lead time for AGRF1400-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AGRF1400-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





