Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AD2702SD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AD2702SD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AD2702SD
| Part No | AD2702SD |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC VREF SERIES +-10V 14CDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±0.05% |
|---|---|
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | 50µmA |
| Reference Type: | Series |
| Package / Case: | 14-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 14-CDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Series Voltage Reference IC ±0.05% 10mA 14-CDIP |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | ±10V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | 5ppm/°C |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Noise - 10Hz to 10kHz: | - |
| Base Part Number: | AD2702 |
| Current - Supply: | 17mA |
| Current - Output: | 10mA |
| Voltage - Input: | 13 V ~ 18 V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Output Type: | Fixed |
Introduce
We can supply AD2702SD , send us a request quote to request AD2702SD pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AD2702SD.The price and lead time for AD2702SD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AD2702SD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





