Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ACGRB207-HF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ACGRB207-HF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ACGRB207-HF
| Part No | ACGRB207-HF |
|---|---|
| Manufacturer | Comchip Technology |
| Description | DIODE GEN PURP 1KV 2A DO214AA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-214AA, SMB |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | DO-214AA (SMB) |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1000V 2A Surface Mount DO-214AA (SMB) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1V @ 3A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 1000V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 10pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1000V |
| Other Names: | 641-1906-2 |
| Current - Average Rectified (Io): | 2A |
Introduce
We can supply ACGRB207-HF , send us a request quote to request ACGRB207-HF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ACGRB207-HF.The price and lead time for ACGRB207-HF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ACGRB207-HF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







