Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AC13-8AP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AC13-8AP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AC13-8AP
| Part No | AC13-8AP |
|---|---|
| Manufacturer | Eveready (Energizer Battery Company) |
| Description | BATT ZINC 1.4V BUTTON 7.9MM 8PK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Discharge Rate: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS compliant by exemption |
| Detailed Description: | Coin, 7.9mm Zinc 1.4V Battery Non-Rechargeable (Primary) |
| Battery Chemistry: | Zinc |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Weight: | 0.85g |
| Shipping Info: | - |
| Voltage - Rated: | 1.4V |
| Termination Style: | Requires Holder |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.31" Dia x 0.21" H (7.9mm x 5.4mm) |
| Series: | 13 |
| Battery Cell Size: | Coin, 7.9mm |
| Capacity: | 280mAh |
Introduce
We can supply AC13-8AP , send us a request quote to request AC13-8AP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AC13-8AP.The price and lead time for AC13-8AP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AC13-8AP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






