Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ABP811261P with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ABP811261P with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ABP811261P
| Part No | ABP811261P |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPST-NO 100MA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Surface Mount |
|---|---|
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Mechanical Life: | - |
| Operating Position: | 0.177" (4.5mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 50,000 Cycles |
| Termination Style: | Gull Wing |
| Overtravel: | - |
| Pretravel: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | ABP |
| Release Force: | - |
| Operating Force: | 30gf |
| Voltage Rating - DC: | 10V |
| Differential Travel: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 80°C |
| Current Rating: | 100mA (DC) |
| Circuit: | SPST-NO |
Introduce
We can supply ABP811261P , send us a request quote to request ABP811261P pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ABP811261P.The price and lead time for ABP811261P depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ABP811261P.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





