Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AB01BWS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AB01BWS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AB01BWS
| Part No | AB01BWS |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken Electric Co., Ltd. |
| Description | DIODE GEN PURP 800V 500MA AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 800V 500mA Through Hole Axial |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2V @ 500mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 800V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 800V |
| Other Names: | AB01BWS DK |
| Current - Average Rectified (Io): | 500mA |
| Reverse Recovery Time (trr): | 200ns |
Introduce
We can supply AB01BWS , send us a request quote to request AB01BWS pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AB01BWS.The price and lead time for AB01BWS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AB01BWS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





