Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AA2010FK-0718RL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AA2010FK-0718RL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AA2010FK-0718RL
| Part No | AA2010FK-0718RL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Description | RES SMD 18 OHM 1% 3/4W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | 2010 (5025 Metric) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 18 Ohms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±150ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | AA |
| Power (Watts): | 0.75W, 3/4W |
| Resistance: | 18 Ohms |
| Features: | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Composition: | Thick Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply AA2010FK-0718RL , send us a request quote to request AA2010FK-0718RL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AA2010FK-0718RL.The price and lead time for AA2010FK-0718RL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AA2010FK-0718RL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for AA2010FK-0718RL
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| AA2010FK-0710RL | Yageo | RES SMD 10 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-07110RL | Yageo | RES SMD 110 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-07120KL | Yageo | RES SMD 120K OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-0712KL | Yageo | RES SMD 12K OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-07130KL | Yageo | RES SMD 130K OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-07150RL | Yageo | RES SMD 150 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-0715KL | Yageo | RES SMD 15K OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-0715RL | Yageo | RES SMD 15 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-07160RL | Yageo | RES SMD 160 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-0716RL | Yageo | RES SMD 16 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-07180KL | Yageo | RES SMD 180K OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-07180RL | Yageo | RES SMD 180 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-0718RL | Yageo | RES SMD 18 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-071K1L | Yageo | RES SMD 1.1K OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-071K5L | Yageo | RES SMD 1.5K OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-071M2L | Yageo | RES SMD 1.2M OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-071M3L | Yageo | RES SMD 1.3M OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-071M5L | Yageo | RES SMD 1.5M OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-071M6L | Yageo | RES SMD 1.6M OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-071R1L | Yageo | RES SMD 1.1 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-071R2L | Yageo | RES SMD 1.2 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-071R5L | Yageo | RES SMD 1.5 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-071R6L | Yageo | RES SMD 1.6 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-071R8L | Yageo | RES SMD 1.8 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-071RL | Yageo | RES SMD 1 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-07200KL | Yageo | RES SMD 200K OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-0720KL | Yageo | RES SMD 20K OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-0720RL | Yageo | RES SMD 20 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-07220KL | Yageo | RES SMD 220K OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-0724KL | Yageo | RES SMD 24K OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-07270RL | Yageo | RES SMD 270 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-0727KL | Yageo | RES SMD 27K OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-0727RL | Yageo | RES SMD 27 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-072K7L | Yageo | RES SMD 2.7K OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-072M7L | Yageo | RES SMD 2.7M OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-072R7L | Yageo | RES SMD 2.7 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-07300KL | Yageo | RES SMD 300K OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-0730KL | Yageo | RES SMD 30K OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-07330RL | Yageo | RES SMD 330 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-0733RL | Yageo | RES SMD 33 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-07360KL | Yageo | RES SMD 360K OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-07360RL | Yageo | RES SMD 360 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-07390KL | Yageo | RES SMD 390K OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-07390RL | Yageo | RES SMD 390 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-0739KL | Yageo | RES SMD 39K OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-0739RL | Yageo | RES SMD 39 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-073K6L | Yageo | RES SMD 3.6K OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-073KL | Yageo | RES SMD 3K OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-073R9L | Yageo | RES SMD 3.9 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> | |
| AA2010FK-0743RL | Yageo | RES SMD 43 OHM 1% 3/4W 2010 | RFQ >> |





