Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A755KS827M1AAAE014 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy A755KS827M1AAAE014 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
A755KS827M1AAAE014
| Part No | A755KS827M1AAAE014 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP ALUM POLY 820UF 20% 10V T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 14 mOhm |
|---|---|
| Applications: | General Purpose |
| Tolerance: | ±20% |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 241mA @ 120Hz |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.512" (13.00mm) |
| Voltage - Rated: | 10V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.138" (3.50mm) |
| Capacitance: | 820µF |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 820µF 10V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 14 mOhm 5000 Hrs @ 105°C |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Series: | A755 |
| Type: | Polymer |
| Ripple Current @ High Frequency: | 4.82A @ 100kHz |
| Other Names: | 399-14115 A755KS827M1AAAE014-ND EA755KS827M1AAA |
Introduce
We can supply A755KS827M1AAAE014 , send us a request quote to request A755KS827M1AAAE014 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number A755KS827M1AAAE014.The price and lead time for A755KS827M1AAAE014 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part A755KS827M1AAAE014.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





