Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A700D476M12RATE025 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy A700D476M12RATE025 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
A700D476M12RATE025
| Part No | A700D476M12RATE025 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP ALUM POLY 47UF 20% 12.5V SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 25 mOhm |
|---|---|
| Applications: | General Purpose |
| Tolerance: | ±20% |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 47µF 12.5V Aluminum Polymer Capacitor 2917 (7343 Metric) 25 mOhm |
| Surface Mount Land Size: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 21 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.122" (3.10mm) |
| Voltage - Rated: | 12.5V |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Series: | AO-Cap A700 |
| Type: | Polymer |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.2A @ 100kHz |
| Other Names: | 399-5294-2 |
| Capacitance: | 47µF |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
Introduce
We can supply A700D476M12RATE025 , send us a request quote to request A700D476M12RATE025 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number A700D476M12RATE025.The price and lead time for A700D476M12RATE025 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part A700D476M12RATE025.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







