Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A40110604 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy A40110604 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
A40110604
| Part No | A40110604 |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | A4000 SERIES TERMINAL BLOCK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 600V |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis, Panel; Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Terminal Screw Material: | Brass |
| Detailed Description: | 6 Circuit 0.562" (14.27mm) Barrier Block Connector, Screws |
| Top Termination: | Screws |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Thermoplastic |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Barrier Type: | 2 Wall (Dual) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Black |
| Series: | A4000 |
| Terminal Block Type: | Barrier Block |
| Wire Gauge: | 10-16 AWG |
| Terminal Screw Finish: | Nickel |
| Number of Wire Entries: | 6 |
| Number of Circuits: | 6 |
| Bottom Termination: | Solder Turret |
| Pitch: | 0.562" (14.27mm) |
| Features: | Flange |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 35A |
| Number of Rows: | 1 |
Introduce
We can supply A40110604 , send us a request quote to request A40110604 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number A40110604.The price and lead time for A40110604 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part A40110604.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





