Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A197PE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy A197PE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
A197PE
| Part No | A197PE |
|---|---|
| Manufacturer | Powerex, Inc. |
| Description | DIODE GEN PURP 1.5KV 250A DO205 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-205AB, DO-9, Stud |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | - |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1500V 250A Chassis, Stud Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1500V |
| Base Part Number: | A197 |
| Current - Average Rectified (Io): | 250A |
Introduce
We can supply A197PE , send us a request quote to request A197PE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number A197PE.The price and lead time for A197PE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part A197PE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





