Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A18KB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy A18KB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
A18KB
| Part No | A18KB |
|---|---|
| Manufacturer | NKK Switches |
| Description | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Mechanical Life: | 50,000 Cycles |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | Mom-Off-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Electrical Life: | 50,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Panel Cutout Dimensions: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Actuator Marking: | No Marking |
| Ingress Protection: | - |
| Color - Actuator/Cap: | - |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | Process Sealed |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 0.4VA (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tray |
| Detailed Description: | Rocker Switch SPDT 0.4VA (AC/DC) 28V Through Hole |
| Actuator Type: | Actuator Arm, Cap Required |
| Series: | A |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Voltage Rating - AC: | 28V |
Introduce
We can supply A18KB , send us a request quote to request A18KB pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number A18KB.The price and lead time for A18KB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part A18KB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for A18KB
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
A18K1B | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18K1B-DA | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18K1B-DB | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18K1B-EA | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18K1B1 | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18K1B1-DA | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18K1B1-EA | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18K1H | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18K1H-DA | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18K1H-DB | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18K1H-EA | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18K1P | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18K1P-DA | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18K1P-EA | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18K1V1-DA | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18K1V1-EA | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KB | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KB-AH | NKK Switches | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KB-BA | NKK Switches | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KB-BH | NKK Switches | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KB-CA | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KB-CB | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KB1 | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
| A18KB1-AA | NKK Switches | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> | |
![]() |
A18KB1-AB | NKK Switches | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KB1-BA | NKK Switches | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KB1-BB | NKK Switches | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KB1-BH | NKK Switches | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KH | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KH-AA | NKK Switches | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
| A18KH-AB | NKK Switches | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> | |
![]() |
A18KH-CA | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KH-CC | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
| A18KH-CG | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> | |
![]() |
A18KP | NKK Switches | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KP-AA | NKK Switches | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KP-AB | NKK Switches | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KP-AC | NKK Switches | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KP-AE | NKK Switches | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KP-AF | NKK Switches | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KP-AH | NKK Switches | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
| A18KP-CA | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> | |
![]() |
A18KP-CC | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KP-CE | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KP-CG | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KV | NKK Switches | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
| A18KV-AA | NKK Switches | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> | |
![]() |
A18KV-CC | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
![]() |
A18KV1 | NKK Switches | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |
| A18KV1-AA | NKK Switches | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V | RFQ >> |





