Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A187RD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy A187RD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
A187RD
| Part No | A187RD |
|---|---|
| Manufacturer | Powerex, Inc. |
| Description | DIODE GEN PURP 400V 150A DO205AA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-205AA, DO-8, Stud |
|---|---|
| Diode Type: | Standard, Reverse Polarity |
| Mounting Type: | Stud Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | - |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard, Reverse Polarity 400V 150A Stud Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 125°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Base Part Number: | A187R |
| Current - Average Rectified (Io): | 150A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 2.3µs |
Introduce
We can supply A187RD , send us a request quote to request A187RD pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number A187RD.The price and lead time for A187RD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part A187RD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





