Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A10805RNMCQ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy A10805RNMCQ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
A10805RNMCQ
| Part No | A10805RNMCQ |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH ROTARY 8POS 2.5A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Termination Style: | PC Pin |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 9.80mm Dia |
| Circuit per Deck: | SP8T |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | - |
| Features: | Modular Base |
| Index Stops: | Fixed |
| Contact Material: | Silver (Ag) |
| Current Rating: | 2.5A (AC), 350mA (DC) |
| Mounting Type: | Panel Mount, Through Hole |
| Detailed Description: | Rotary Switch 8 Position SP8T 2.5A (AC), 350mA (DC) 125VAC Panel Mount, Through Hole |
| Actuator Type: | Flatted (6.35mm Dia) |
| Number of Poles per Deck: | 1 |
| Depth Behind Panel: | 14.48mm |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Actuator Length: | 12.70mm |
| Series: | A |
| Angle of Throw: | 30° |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Number of Positions: | 8 |
| Number of Decks: | 1 |
| Contact Finish: | Silver |
Introduce
We can supply A10805RNMCQ , send us a request quote to request A10805RNMCQ pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number A10805RNMCQ.The price and lead time for A10805RNMCQ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part A10805RNMCQ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation










