Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 95J620 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 95J620 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
95J620
| Part No | 95J620 |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 620 OHM 5W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 620 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | ±30ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.264" Dia x 0.969" L (6.70mm x 24.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | 90 |
| Power (Watts): | 5W |
| Other Names: | OH95J620 OH95J620-ND |
| Resistance: | 620 Ohms |
| Features: | Flame Retardant Coating, Safety |
| Operating Temperature: | - |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply 95J620 , send us a request quote to request 95J620 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 95J620.The price and lead time for 95J620 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 95J620.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





