Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 92-6337-9713 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 92-6337-9713 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
92-6337-9713
| Part No | 92-6337-9713 |
|---|---|
| Manufacturer | Kester |
| Description | SOLDER FLUX-CORED/285 63/37 .031 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Diameter: | 0.031" (0.79mm) |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Leaded Rosin Mildly Activated (RMA) Wire Solder Sn63Pb37 (63/37) 20 AWG, 22 SWG Spool, 17.64 oz (500g) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Shipping Info: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | 285 |
| Flux Type: | Rosin Mildly Activated (RMA) |
| Type: | Wire Solder |
| Other Names: | 92-6337-9713-ND KE1836 |
| Form: | Spool, 17.64 oz (500g) |
| Wire Gauge: | 20 AWG, 22 SWG |
| Shelf Life: | 36 Months |
| Process: | Leaded |
| Melting Point: | 361°F (183°C) |
| Composition: | Sn63Pb37 (63/37) |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
Introduce
We can supply 92-6337-9713 , send us a request quote to request 92-6337-9713 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 92-6337-9713.The price and lead time for 92-6337-9713 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 92-6337-9713.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





