Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 9055 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 9055 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
9055
| Part No | 9055 |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Electronics Corp. |
| Description | BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 1/8" |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Support Hole Diameter: | - |
|---|---|
| Mounting Type: | Snap Lock |
| Length - Overall: | 0.275" (6.99mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Board Support Resting Mount / Snap Lock Nylon 0.125" (3.18mm) 1/8" |
| Support Panel Thickness: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Mounting Hole Diameter: | 0.100" (2.54mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Holding Type: | Resting Mount |
| Other Names: | 36-9055 9055K 9055K-ND |
| Material: | Nylon |
| Features: | - |
| Between Board Height: | 0.125" (3.18mm) 1/8" |
| Mounting Panel Thickness: | 0.062" (1.57mm) 1/16" |
Introduce
We can supply 9055 , send us a request quote to request 9055 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 9055.The price and lead time for 9055 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 9055.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







