Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 8EWF06S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 8EWF06S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
8EWF06S
| Part No | 8EWF06S |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 8A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | D-Pak |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 8A Surface Mount D-Pak |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2V @ 8A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Base Part Number: | 8EWF06 |
| Other Names: | *8EWF06S VS-8EWF06S VS-8EWF06S-ND VS8EWF06S VS8EWF06S-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 8A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 140ns |
Introduce
We can supply 8EWF06S , send us a request quote to request 8EWF06S pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 8EWF06S.The price and lead time for 8EWF06S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 8EWF06S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





