Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 896-18MMX55M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 896-18MMX55M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
896-18MMX55M
| Part No | 896-18MMX55M |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | TAPE FILAMENT WHITE 0.71"X 60YDS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Packaging: | Roll |
|---|---|
| Length: | 180' (55.0m) 60 yds |
| Thickness - Backing, Carrier: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Adhesive: | Pressure Sensitive Adhesive (PSA) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Temperature Range: | - |
| Tape Type: | Filament |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | White |
| Series: | Scotch® 896 |
| Usage: | General Purpose |
| Width: | 0.71" (18.00mm) |
| Thickness: | 0.0054" (5.4 mils, 0.137mm) |
| Other Names: | 00021200398568 02120039856 3M160803 7000123802 70006248689 896-18MMX55M-ND |
| Shelf Life: | 18 Months |
| Backing, Carrier: | Scotchpro™ Film |
| Thickness - Adhesive: | - |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
Introduce
We can supply 896-18MMX55M , send us a request quote to request 896-18MMX55M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 896-18MMX55M.The price and lead time for 896-18MMX55M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 896-18MMX55M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







