Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 88641 002500 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 88641 002500 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
88641 002500
| Part No | 88641 002500 |
|---|---|
| Manufacturer | Belden |
| Description | CABLE 2 COND 24AWG SHLD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Length: | 500.0' (152.4m) |
|---|---|
| Shield Type: | Foil |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Jacket Color: | Red |
| Conductor Insulation: | Fluorinated Ethylene-Propylene (FEP) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.106" (2.69mm) |
| Usage: | - |
| Features: | Drain Wire |
| Operating Temperature: | -70°C ~ 200°C |
| Shield Coverage: | 100% |
| Shield Material: | Aluminum |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.0140" (0.356mm) |
| Detailed Description: | 2 (1 Pair Twisted) Conductor Multi-Conductor Cable Red 24 AWG Foil 500.0' (152.4m) |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Strand: | 7/32 |
| Ratings: | - |
| Jacket (Insulation) Material: | Fluorinated Ethylene-Propylene (FEP), Plenum |
| Series: | - |
| Cable Type: | Multi-Conductor |
| Other Names: | BEL1935 |
| Wire Gauge: | 24 AWG |
| Number of Conductors: | 2 (1 Pair Twisted) |
Introduce
We can supply 88641 002500 , send us a request quote to request 88641 002500 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 88641 002500.The price and lead time for 88641 002500 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 88641 002500.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








