Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 87CNQ020ASL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 87CNQ020ASL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
87CNQ020ASL
| Part No | 87CNQ020ASL |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V D618SL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | D-61-8-SL |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | D-61-8-SL |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 20V 40A Surface Mount D-61-8-SL |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 450mV @ 40A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5.5mA @ 20V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 40A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 20V |
| Base Part Number: | 87CNQ020A |
| Other Names: | *87CNQ020ASL VS-87CNQ020ASL VS-87CNQ020ASL-ND VS87CNQ020ASL VS87CNQ020ASL-ND |
Introduce
We can supply 87CNQ020ASL , send us a request quote to request 87CNQ020ASL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 87CNQ020ASL.The price and lead time for 87CNQ020ASL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 87CNQ020ASL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





