Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 8718 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 8718 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
8718
| Part No | 8718 |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Electronics Corp. |
| Description | CONN TERM BLK HORZ 5MM .394"L |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Screw Thread: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Clamp Material - Plating: | - |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Wire Termination: | Screw - Leaf Spring, Wire Guard |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Features: | Interlocking (Side) |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 120°C |
| Number of Levels: | 1 |
| Screw Material - Plating: | Steel - Zinc Plated |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Mating Orientation: | Horizontal with Board |
| Current: | 16A |
| Voltage: | 250V |
| Detailed Description: | 2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole |
| Torque - Screw: | - |
| Color: | Blue |
| Series: | - |
| Other Names: | 36-8718 8718K 8718K-ND |
| Wire Gauge: | 14-22 AWG |
| Contact Material - Plating: | Brass - Tin Plated |
| Positions Per Level: | 2 |
Introduce
We can supply 8718 , send us a request quote to request 8718 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 8718.The price and lead time for 8718 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 8718.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 8718
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 8718 | Keystone Electronics Corp. | CONN TERM BLK HORZ 5MM .394"L | RFQ >> | |
![]() |
8718 0601000 | Belden | CBL 1PR 12AWG SHLD | RFQ >> |
![]() |
8718 0602000 | Belden | CBL 1PR 12AWG SHLD | RFQ >> |
![]() |
8718 060500 | Belden | CBL 1PR 12AWG SHLD | RFQ >> |
![]() |
8718 0605000 | Belden | CBL 1PR 12AWG SHLD | RFQ >> |
![]() |
8718 060U500 | Belden | CBL 1PR 12AWG SHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-042 | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 4P2C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-042LF | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 4P2C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-044 | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD | RFQ >> |
| 87180-044LF | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD | RFQ >> | |
![]() |
87180-062 | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD | RFQ >> |
| 87180-062LF | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD | RFQ >> | |
![]() |
87180-064 | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD | RFQ >> |
| 87180-064LF | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD | RFQ >> | |
![]() |
87180-066 | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD | RFQ >> |
| 87180-066LF | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD | RFQ >> | |
![]() |
87180-084C | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 8P4C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-084LF | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 8P4C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-088 | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-088ELF | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD | RFQ >> |
| 87180-088LF | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD | RFQ >> | |
![]() |
87180-144 | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-164 | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-166 | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-166LF | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-184C | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 8P4C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-188 | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-344 | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-344LF | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-364 | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-364LF | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-366 | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-384 | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 8P4C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-384C | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 8P4C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-388 | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD | RFQ >> |
| 87180-388LF | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD | RFQ >> | |
![]() |
87180-466 | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-466LF | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-484LF | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-544 | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-544LF | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-562 | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-564 | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-564LF | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-566 | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-566LF | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-588 | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-588LF | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-644LF | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD | RFQ >> |
![]() |
87180-664LF | Amphenol FCI | CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD | RFQ >> |







