Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 83P-55-P-A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 83P-55-P-A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
83P-55-P-A
| Part No | 83P-55-P-A |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | CONN WIRE PIN 10-12AWG SCOTCHLOK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Insulation: | Insulated |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Length - Overall: | 1.105" (28.07mm) |
| Diameter - Barrel OD: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Diameter: | 0.250" (6.35mm) |
| Detailed Description: | Wire Pin Terminal Connector 10-12 AWG Scotchlok™ Crimp |
| Termination: | Crimp |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | Vinyl |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Length - Termination: | 0.250" (6.35mm) |
| Pin Diameter: | Circular - 0.110" (2.79mm) Dia |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Yellow |
| Series: | Scotchlok™ |
| Length - Pin: | 0.550" (13.97mm) |
| Other Names: | 00051138981815 05113898181 3M160711 7100165203 80611445265 83P-55-P-A-ND |
| Wire Gauge: | 10-12 AWG |
| Features: | Butted Seam |
| Diameter - Barrel ID: | 0.135" (3.43mm) |
| Contact Material: | Copper, ETP |
| Contact Finish: | Tin |
Introduce
We can supply 83P-55-P-A , send us a request quote to request 83P-55-P-A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 83P-55-P-A.The price and lead time for 83P-55-P-A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 83P-55-P-A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





